Iskra v popole - Sabaa Tahir

11:36

Autor -  Ernest Cline
Názov knihy - Iskra v popole
Originálny názov - An Ember in The Ashes

Séria - Iskra v popole 
Vydavateľstvo - Ikar (YOLi)
Počet strán - 424
V ríši vojakov sa odpor trestá smrťou. Tí, čo nezaprisahajú svoju krv a telo cisárovi, riskujú popravu svojich blízkych a skazu všetkého, čo im je drahé.V tomto krutom svete sa životom ťažko prebíja otrokyňa Laia, ktorá žije so starými rodičmi a starším bratom Darinom v pokútnej štvrti.
Rodina živorí a vedie biednu existenciu. Nikto z nich sa nestavia na odpor proti ríši, lebo videli, ako dopadli tí, čo tak urobili. Jedného dňa k nim však vtrhnú vojaci, zabijú starkých a Lainho brata zatknú za zradu. Laii sa podarí utiecť a vyhľadá pomoc rebelov, ktorí jej prisľúbia, že zachránia jej brata, zato však bude musieť pre nich robiť špiónku v najväčšej vojenskej akadémii v ríši. Laia sa tam stretne so synom krutej generálky Eliášom – najlepším vojakom školy, ktorý však v kútiku duše celú ríšu i armádu hlboko nenávidí. Túži iba po tom, aby sa oslobodil spod tyranie, ktorou si ríša vynucuje poslušnosť. On aj Laia čoskoro zistia, že ich osudy sú prepletené a že ich činy môžu zmeniť osud celej ríše.
Iskra v popole ponúka miestami temný a príliš drsný príbeh, ktorý sa vzdialene inšpiruje životom v starovekom Ríme. Osudy hlavných hrdinov a neustále gradované napätie vás vtiahnu do rozprávkovo-fantazijného sveta, v ktorom sa zvádza večný boj medzi dobrom a zlom, kde však dobro často ťahá za kratší koniec.
Predtým, ako som sa k tejto knihe dostala, vo mne prúdili zmiešané pocity. Najskôr som u tú knihu nejavila záujem, potom vo mne vzplanula iskra nádeje, že veď môže to byť super, je to od YOLi, ich knihy milujem. Potom, po odpísaní na email vo mne zasa tá nádej zhasla. A potom, keď som sa začítala, to nebola iskra ale najväčšia vatra.
Nakoniec som tento recenzák jednoducho nemohla oľutovať. Neviem, prečo som sa tak dlho zdráhala tejto knihy, tak dlho som sa k nej nevedela dostať (aj keď ju mám doma len dva týždne ale tak čo) a nakoniec.. ach. Nakoniec je to tak skvelá kniha. Toto sú tie moje predsudky. 

Príbeh nám rozprávali dve postavy a to Laia a Eliáš. A koho som mala radšej? Tak to naozaj povedať neviem. 
Po celý čas sme sledovali, ako sa Laia lepšila, začínala byť ako mama, Levica, hlava Hnutia odporu, odvážnejšia. Milujem, ako si myslela že odvážna nie je ale aj tak podnikala také veci, ktoré by nevykonala väčšina ľudí. Trpela, pre svojho brata, pre lásku, pre rodinu, pre seba. Obdivujem ju za to, aká je. Po dlhej dobe hrdinka ako je Hermiona či Katniss, konečne niečo poriadne. Zo začiatku ustráchané dievčatko sa časom stávalo bojovníkom. 
Eliáš bol zasa bojovníkom, ktorý sa nebál odhaľovať svoje pocity. Ako každý iný bojovník v Černomúre, aj on musel nosiť na tvári masku, ktorá mu však nepriľahla ako ostatným. A práve to bol ten vzdor z jeho strany, ako aj to, že chcel utiecť, to, že mal ešte city, že si vážil aj otrokyne, nebol mu život okoložijúcich ľudí ľahostajný, nechcel vraždiť. Jednoducho, bol skvelý. Sabaa Tahir tieto dve postavy vytvorila naozaj skvele. 
A potom je tu Helena, ktorú neznášam. A nechcem sa k nej vyjadrovať. Jednoducho ju nemám rada. Ale zasa, keby ju tam Sabaa nedala.. koho by som neznášala? Och, jasné, Markusa a Mazena. Takže problém vyriešený. Helena tam byť nemusela. 

Príbeh bol tak brutálne premakaný do posledného detailu, že to stále nedokážem pochopiť. Neviem, či tú knihu zbožňujem len kvôli tomu, že sa mi do nej tak nechcelo a nakoniec ma prekvapila alebo je tá kniha naozaj taká super (na 100% je to táto druhá možnosť). Miestami mi kniha pripomínala Hry o život, tie skúšky tam. Moc to s nimi spoločné nemalo ale mne ich to jednoducho pripomínalo. Zvláštne. 
Príbeh postupoval brutálne rýchlo, milujem, ako som sa do toho zažrala a hneď to aj prečítala. Neboli tam nudné chvíľky, naozaj nie, jednoducho stále nejaká akcia či už zo strany Laii alebo Eliáša. Či už to bolo špehovanie ale skúšky, vždy tam bolo niečo, čo ma naplno vzalo do toho príbehu a nechcelo pustiť späť. A viete čo vám poviem? Knihu čítam už druhýkrát. N-Á-D-H-E-R-A. 

Sabaa Tahir píše naozaj úchvatne, vie čitateľa zaujať, vtiahnuť do deja. Presne vie, aké slovíčko má kedy a kde použiť, aby to malo taký zmysel aký to má mať. 
Všetci vieme, že mapy v knihe sú niečo, čo je mlieko a granko. Hranolky a kečup. Kniha a posteľ. Jednoducho nerozlučná dvojka. A hľa, práve v tejto knihe sú dokonca až dve mapy. SPLNENÝ SEN. 

Hodnotenie
Knihu naozaj odporúčam, pohltí vás a nepustí späť. Už sa teším na pokračovanie, nech ten čas letí najrýchlejšie ako len môže!
10/10

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Zaujala vás kniha? :)

You Might Also Like

3 komentárov

 1. O tejto kniha som vôbec neuvažovala, no po tvojej recenzií si ju fakt musím prečítať :D. Totálne si ma navnadila... Ďakujem ti :D. Perfektná recenzia :)!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knižku mám doma už asi týždeň, ale teraz si ma navnadila a dnes ju začnem určite čítať! :D Zo všetkých stán počúvam na knižku len samú chválu, takže dúfam, že ma nesklame :)
  ...inak chcela by som Ťa upozorniť, že máš pri autorovi napísané Ernest Cline, zrejme si to len prehliadla, ale bije to do očí, keďže hneď nad tým, v názve, je iné meno autorky. Inak, veľmi pekná recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Na knihu sa chystám, takže ma vždy poteší pozitívna recenzia.:D Snáď nesklame. Obzvlášť sa teda teším na Laiu, zbožňujem silné hrdinky, hlavne, keď k tomu prídu postupným vývojom.:)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za váš komentár!

Like us on Facebook