Proč jsme se rozešli - Daniel Handler & Maira Kalmanová

20:29

Autor -  Daniel Handler
Ilustrácie - Maira Kalmanová
Názov knihy - Proč jsme se rozešli
Originálny názov - Why We Broke Up
Vydavateľstvo - CooBoo
Počet strán - 360

Min Greenová a Ed Slaterton se rozcházejí, a tak Min napíše Edovi dopis a předá mu krabici, ve které se ukrývá to, proč se rozešli. Dvě zátky od lahví, lístek do kina, kde si dali první pusu, Edův vzkaz, na kterém Min tak záleželo, krabička od sirek, Edův úhloměr, knihy, autíčko, ošklivé náušnice, hřebínek z motelu a všechno ostatní, co Min nashromáždila v průběhu jejich bláznivého, hlubokého a srdcervoucího vztahu. Nyní ukládá těch 43 věcí, co z jejich vztahu zbylo, do krabice, která skončí stejně odkopnutá jako ona sama.

Víš, že chci být režisérka, ale nikdy jsi nedokázal vidět ty filmy v mojí hlavě, a to je, Ede, ten dúvod, proč jsme se rozešli. 

Vítam vás pri novej recenzii. 
Dnes tak trošku hlavne pre mňa netradičnou, romantickou YA knihou, ktorú napísal muž z pohľadu dievčaťa. Zvláštne, však? Najlepšie na tom však je to, že ten muž opísal naše city dokonalo. Vystihol tú pravú podstatu, kedy sme zároveň milé a odporné, naštvané a šťastné, citlivé a nedotknuteľné. 
Musím uznať, že je mi ľúto, že nemám doma toľko kníh od CooBoo. Už viackrát som písala/hovorila, že CooBoo a YOLi majú vzhľadovo a obsahovo pre mňa tie najlepšie tituly, ktoré ma sklamali raz či dvakrát. Jednoducho, veď sa len na tú knihu pozrite. Ak by ste si nezamilovali príbeh, zamilovali by ste si tie ilustrácie. 

Neměla jsem na výběr. Nevyrazíme místo toho tajně do kina, jenom si povídat, nebo kamkoli jinam. Ne se spolukapitánem, ne ten večer, ne se mnou, novou přítelkyní, a to je dúvod, proč jsme se rozešli. 

Postavy tejto knihy boli typické pre každú jednu YA knihu.
Hlavná hrdinka, mladá dievčina, zaľúbená až po uši do druhého hlavného hrdinu, najznámejšieho chlapca na škole + taký ten kamarát hlavnej hrdinky, kedy si sú blízky ako brat a sestra.
No ale to je jedno, pretože takáto vec mi vôbec nevadila, veď čo, je to typické. Ale páčilo sa mi, že každá tá postava mala nejaké tie svoje "výnimočné vlastnosti".
Taká Min, ktorá ma učarila svojou záľubou vo filmoch, to, že bola INÁ - a ako ju častokrát nazývali, intelektuálka. Páčilo sa mi, ako riešila situácie, často s chladnou hlavou. Vedela sa však aj poriadne rozčúliť, čo ma naozaj zaujalo. Chladná hlava s poriadnymi nervami? Musíte uznať, že to je typická žena.Niektoré sú však viac kľudné a niektoré rozčúlené...
A Ed? Taký ten basketbalista, najobľúbenejšie decko zo školy, každý ho pozná, v rodine má však obrovské problémy. Bol k Min milý, zhovievavý, robil pre ňu všetko, čo mohol. Vadilo mi však, že bol trošku zahľadený aj do seba.
Aby som nezabudla na Ala, Mininho najlepšieho kamaráta, ktorého potrebuje mať každá baba. A práve ja som vďačná za to, že mám takých až dvoch.


Vzhľad knihy je naozaj brutálny. Či už je to prebal, či už je to obálka, či už je to vnútro knihy. Proste vau, naozaj sa s tým Maira pohrala. Ilustrácie sú jednoduché a krásne, dokážu zaujať naozaj každého.

Daniel Handler píše jednoducho a krásne, do jeho štýlu písania som sa vedela hneď vžiť. Páčili sa mi pocity a myšlienky, ktoré kniha obsahuje, páči sa mi, ako sa s príbehom Daniel vyhral. Páči sa mi, ako z Min urobil bláznivé, filmovo závislé dievča s tajnými zákutiami, ktoré sa nachádzajú po celom meste a sú naozaj výnimočné. Pretože takéto zákutia, ktoré zbožňujeme a sú pre nás výnimočne-nevšedné, máme každý a trávime tam čas s ľuďmi, ktorých milujeme.
A taktiež zbožňujem to, že Daniel tam nehral na naše city, nič neuľahčoval. Všetko bolo krásne reálne, plné emócií, žiadne skrývanie za červenú oponu. Všetko odhalené.

Toto je naozaj nevšedná kniha, ktorá dokáže čitateľa zaujať. Nie je to len obyčajná love story o bláznivo zamilovanom dievčati a populárnom chlapcovi, je to taká tá dobrá deep love story, kedy sa dozvedáme, prečo sa spolu rozišli. Od začiatku knihy sa dozvedáme o predmetoch, ktoré Min či už dostala alebo ukradla, ktoré majú nejakú tú vinu na ich rozchode. A práve to je na tom to zaujímavé, že nemusíme čítať len to dobré a čítame to z tej zlej strany - zároveň je to však nádherné.
Ďakujem Ed, že si Min zlomil srdce. Keby si jej ho nezlomil, nemohla by som si prečítať tento fantastický príbeh plný lásky a nenávisti, vďačnosti a pohŕdavosti. 

HodnotenieDokáže podľa vás muž opísať tak dobre ženské city ako žena? Čo hovoríte na túto knihu? Zaujala vás? :)


You Might Also Like

2 komentárov

  1. Vzhledem k tomu, že jsem ve stejné situaci jako hlavní hrdinka, tak bych knihu asi úplně nezvládla, ale někdy v budoucnu si jí hodlám přečíst.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. To je mi ľúto ale myslím si, že o ľútosť moc nestojíš a tak ti poviem len jediné - kľudne daj adresu toho blázna, čo ti zlomil srdce, nech mu môžem ísť ja zlomiť to jeho.

      Odstrániť

Ďakujem za váš komentár!

Like us on Facebook